M55302/138C160Y0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55302/138C160Y0
Manufacturer
AirBorn
Description
3 ROW - RIGHT ANGLE CABLE AND PL
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
Specialized
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Usage :
Number of Positions :
160
Product Status :
Active
Connector Style :
Product Type :
Rectangular MIL Spec Connectors
Number of Columns :
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
5A
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Contact Finish :
Gold
RoHS :
Details
Product Category :
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Brand :
Series :
M55302
Material Flammability Rating :
Number of Rows :
3
Contact Layout, Typical :
Features :
Mating Guide, Mounting Flange
Voltage Rating :
Package :
Bag
Contact Finish Thickness :
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
M55302/138C160Y0
M55302 Series Plug, Male Pins Solder Gold - - 160 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle