M55342K06B10A0RT5
Mfr.Part #
M55342K06B10A0RT5
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 0.15W 0705
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
150mW
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Failure Rate :
R (0.01%)
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.15W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, NON-INDUCTIVE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Military, Non-Inductive
Packing Method :
TR
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
50V
Resistance :
10Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
838.2μm
Power (Watts) :
0.15W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
M55342K06B10A0RT5
Vishay M55342K06B10A0RT5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Military, MIL-PRF-55342, RM0705 Series, Thin Film, 10Ohm, 0.15W, ±0.1%, -55°C~150°C