M55342H04B130DRTS
Mfr.Part #
M55342H04B130DRTS
Package / Case
Nonstandard
Description
RES SMD 130 OHM 1% 0.15W 1505
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Military, Non-Inductive
Resistance :
130 Ohms
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Base Product Number :
M55342
Package / Case :
Nonstandard
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Size / Dimension :
0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Power (Watts) :
0.15W
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Datasheets
M55342H04B130DRTS
Vishay M55342H04B130DRTS
Military, MIL-PRF-55342, RM1505 Series, Thin Film, 130 Ohms, 0.15W, ±1%, -55°C ~ 150°C