M55342E12B15E0CBS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M55342E12B15E0CBS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Non-Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
15kOhms
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Composition :
Thin Film
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
812.8μm
Height :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Supplier Device Package :
Length :
1.6256mm
Datasheets
M55342E12B15E0CBS
Vishay M55342E12B15E0CBS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 15kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C