M55342E12B150DRWS
Mfr.Part #
M55342E12B150DRWS
Manufacturer
Vishay
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
812.8μm
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
150Ohms
Height :
838.2μm
Length :
1.6256mm
Published :
Size / Dimension :
0.064Lx0.032W 1.63mmx0.81mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Composition :
Thin Film
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Military, Non-Inductive
Packaging :
Tray
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Datasheets
M55342E12B150DRWS
Vishay M55342E12B150DRWS
Military, MIL-PRF-55342, RM0603 Series, Thin Film, 150Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~150°C