LLG2Z561MELZ25
Mfr.Part #
LLG2Z561MELZ25
Description
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Length :
25mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.7A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
180V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8A @ 120Hz
Tan Delta :
0.15
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
22mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
1.8A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
950µA
Capacitance :
560μF
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Datasheets
LLG2Z561MELZ25
Nichicon LLG2Z561MELZ25
LLG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.8A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In