LLG2C152MELZ50
Mfr.Part #
LLG2C152MELZ50
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
1.46mA
Capacitance :
1500μF
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Diameter :
22mm
Length :
50mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Published :
Terminal Pitch :
10mm
Ripple Current :
3.4A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.4A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.1A @ 50kHz
Datasheets
LLG2C152MELZ50
Nichicon LLG2C152MELZ50
LLG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In