LLG2C102MELA30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLG2C102MELA30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
1000µF
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Termination :
Snap in
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
1.2mA
Ripple Current :
3A
Ripple Current @ High Frequency :
4.5A @ 50kHz
Series :
LLG
Ripple Current @ Low Frequency :
3A @ 120Hz
Length :
30mm
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
160V
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.15
Diameter :
25mm
Published :
2015
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
LLG2C102MELA30
Nichicon LLG2C102MELA30
LLG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In