LLG2C182MELB35
Mfr.Part #
LLG2C182MELB35
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP
Tolerance :
±20%
Diameter :
30mm
Capacitance :
1800µF
Leakage Current :
1.6mA
Ripple Current @ High Frequency :
6.3A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
160V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.2A @ 120Hz
Snap in
Terminal Pitch :
10mm
Length :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
4.2A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LLG2C182MELB35
Nichicon LLG2C182MELB35
LLG 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In