LLG2C152MELB30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLG2C152MELB30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tan Delta :
0.15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
3.4A @ 120Hz
Published :
2015
Termination :
Snap in
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
30mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Leakage Current :
1.46mA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
5.1A @ 50kHz
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Series :
LLG
Ripple Current :
3.4A
Polarization :
Polar
Capacitance :
1500μF
Voltage - Rated DC :
160V
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
LLG2C152MELB30
Nichicon LLG2C152MELB30
LLG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In