LLG2W821MELC50
Mfr.Part #
LLG2W821MELC50
Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Diameter :
800 µm
Capacitance :
820µF
Ripple Current :
3A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
1.82mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
3A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Height :
50mm
Diameter :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.29A @ 50kHz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
LLG2W821MELC50
Nichicon LLG2W821MELC50
LLG 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In