LLG2W561MELC40
Mfr.Part #
LLG2W561MELC40
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Lead Pitch :
10mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2.66A
HTS Code :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Capacitance :
560μF
Height :
40mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Leakage Current :
1.5mA
Ripple Current @ Low Frequency :
2.66A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.8038A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
450V
Datasheets
LLG2W561MELC40
Nichicon LLG2W561MELC40
LLG 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.66A 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In