LLG2W151MELZ30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLG2W151MELZ30
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Stock
128
In Stock :
128
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
LLG
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Capacitance :
150µF
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
1.04A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.03A @ 120Hz
Test Frequency :
120Hz
Leakage Current :
770µA
Packaging :
Bulk
Published :
2009
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Voltage - Rated DC :
450V
Diameter :
22mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
1.4872A @ 50kHz
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Height :
30mm
Tan Delta :
0.2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
LLG2W151MELZ30
Nichicon LLG2W151MELZ30
LLG 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.04A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In