LLG2G471MELB35
Mfr.Part #
LLG2G471MELB35
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Stock
480
In Stock :
480
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ALUMINUM (WET)
Test Frequency :
120Hz
Number of Pins :
Tan Delta :
0.15
Published :
2009
Ripple Current @ High Frequency :
3.0459A @ 50kHz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Capacitance :
470µF
Diameter :
30mm
Height :
35mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
2.13A
Lead Pitch :
10mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
1.3mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.13A @ 120Hz
Datasheets
LLG2G471MELB35
Nichicon LLG2G471MELB35
LLG 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.13A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In