LLG2G271MELA35
Mfr.Part #
LLG2G271MELA35
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Stock
73
In Stock :
73
Height :
35mm
Leakage Current :
980μA
HTS Code :
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.145A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
400V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
270μF
Diameter :
25mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tan Delta :
0.15
Ripple Current :
1.5A
Tolerance :
±20%
Published :
2015
Datasheets
LLG2G271MELA35
Nichicon LLG2G271MELA35
LLG 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In