LLG2E331MELZ25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLG2E331MELZ25
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
10mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
LLG
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1.3A
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Diameter :
22mm
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
860μA
HTS Code :
Tan Delta :
0.15
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
1.91A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.865A @ 50kHz
Height :
25mm
Capacitance :
330µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
LLG2E331MELZ25
Nichicon LLG2E331MELZ25
LLG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In