LLG2D471MELZ25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LLG2D471MELZ25
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.15
Diameter :
22mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Snap in
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
2.145A @ 50kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Leakage Current :
910μA
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Series :
LLG
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
1.43A
HTS Code :
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.43A @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
200V
Polarization :
Polar
Height :
25mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
28 Weeks
Datasheets
LLG2D471MELZ25
Nichicon LLG2D471MELZ25
LLG 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.43A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In