LGU1H822MELB
Mfr.Part #
LGU1H822MELB
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Ripple Current :
3.71A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Diameter :
30mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Tan Delta :
0.3
Ripple Current @ Low Frequency :
3.71A @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
Leakage Current :
1.92mA
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ High Frequency :
4.2665A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
8200µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
40mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
LGU1H822MELB
Nichicon LGU1H822MELB
LGU 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.71A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In