LGU1H682MELB
Mfr.Part #
LGU1H682MELB
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Stock
993
In Stock :
993
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Height :
35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
30mm
Capacitance :
6800µF
Published :
2009
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.39A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
1.74mA
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current :
3.39A
Ripple Current @ High Frequency :
3.8985A @ 50kHz
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Tan Delta :
0.3
Datasheets
LGU1H682MELB
Nichicon LGU1H682MELB
LGU 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.39A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In