IPU60R1K4C6BKMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPU60R1K4C6BKMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 3.2A TO251-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.4 Ω @ 1.1A, 10V
Vgs (Max) :
±20V
Series :
CoolMOS™
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Elements :
1
Drain to Source Breakdown Voltage :
650V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
Avalanche Energy Rating (Eas) :
26 mJ
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Dissipation :
28.4W
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Terminal Position :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
200pF @ 100V
Turn-Off Delay Time :
40 ns
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rise Time :
7ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Packaging :
Tube
Max Dual Supply Voltage :
600V
Pbfree Code :
No
FET Feature :
Super Junction
Package / Case :
Mounting Type :
Through Hole
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 90µA
FET Type :
N-Channel
Number of Terminations :
3
Continuous Drain Current (ID) :
3.2A
JESD-609 Code :
e3
Fall Time (Typ) :
20 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3.2A Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
8A
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
-55°C~155°C TJ
Power Dissipation-Max :
28.4W Tc
Pin Count :
3
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
9.4nC @ 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
IPU60R1K4C6BKMA1
Infineon Technologies IPU60R1K4C6BKMA1
N-Channel Tube 1.4 Ω @ 1.1A, 10V ±20V 200pF @ 100V 9.4nC @ 10V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
IPU60R1K4C6BKMA1 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 26 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 200pF @ 100V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 3.2A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=650V. And this device has 650V drain to source breakdown voltage.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 40 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 8A.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Powered by 600V, it supports the maximal dual supply voltage.By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IPU60R1K4C6BKMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 26 mJ
a continuous drain current (ID) of 3.2A
a drain-to-source breakdown voltage of 650V voltage
the turn-off delay time is 40 ns
based on its rated peak drain current 8A.