IPP50R350CPXK
Mfr.Part #
IPP50R350CPXK
Package / Case
TO-220-3
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1020pF @ 100V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
CoolMOS™
Drain to Source Voltage (Vdss) :
550V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Dissipation-Max :
89W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
350m Ω @ 5.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 370µA
Pin Count :
3
Vgs (Max) :
±20V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
246 mJ
Terminal Position :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Drain-source On Resistance-Max :
0.35Ohm
Transistor Application :
SWITCHING
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
10A
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Published :
Number of Terminations :
3
FET Type :
N-Channel
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Packaging :
Tube
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
22A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Package / Case :
TO-220-3
yes
Datasheets
IPP50R350CPXK
Infineon Technologies IPP50R350CPXK
N-Channel Tube 350m Ω @ 5.6A, 10V ±20V 1020pF @ 100V 25nC @ 10V 550V TO-220-3
IPP50R350CPXKSA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 246 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 1020pF @ 100V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 10A.There is a peak drain current of 22A, its maximum pulsed drain current.In order for DS breakdown voltage to remain above 500V, it should remain above the 500V level.The transistor must receive a 550V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IPP50R350CPXKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 246 mJ
based on its rated peak drain current 22A.
a 550V drain to source voltage (Vdss)