IPP50R190CEXKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPP50R190CEXKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
IPP50R190 - 500V, 0.19OHM, N-CHA
Stock
169
In Stock :
169
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
47.2nC @ 10V
Mount :
Through Hole
Number of Elements :
1
Packaging :
Tube
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Fall Time (Typ) :
7.5 ns
Rise Time :
8.5ns
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Element Material :
SILICON
Pin Count :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18.5A Tc
Power Dissipation-Max :
127W Tc
Vgs (Max) :
±20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190m Ω @ 6.2A, 13V
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 510μA
Number of Terminations :
3
Halogen Free :
Halogen Free
Lead Free :
Lead Free
Published :
2008
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Turn-Off Delay Time :
54 ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
13V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
TO-220-3
Max Dual Supply Voltage :
500V
Power Dissipation :
127W
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Continuous Drain Current (ID) :
18.5A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1137pF @ 100V
Turn On Delay Time :
9.5 ns
Drain to Source Breakdown Voltage :
550V
Drain-source On Resistance-Max :
0.19Ohm