IPP50R199CPXK
Mfr.Part #
IPP50R199CPXK
Package / Case
TO-220-3
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Stock
217
In Stock :
217
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Fall Time (Typ) :
10 ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Transistor Application :
SWITCHING
Surface Mount :
No
Turn-Off Delay Time :
80 ns
REACH SVHC :
No SVHC
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.199Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Qualification Status :
Not Qualified
ECCN Code :
EAR99
Rise Time :
14ns
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Elements :
1
Turn On Delay Time :
35 ns
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Transistor Element Material :
SILICON
Threshold Voltage :
3V
Case Connection :
Isolated
Published :
2008
Package / Case :
TO-220-3
Packaging :
Tube
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
17A Tc
Number of Terminations :
3
Power Dissipation :
139W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 660µA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Drain to Source Voltage (Vdss) :
550V
Continuous Drain Current (ID) :
17A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1800pF @ 100V
Pin Count :
3
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Series :
CoolMOS™
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±20V
Number of Pins :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
199m Ω @ 9.9A, 10V
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
139W Tc
Datasheets
IPP50R199CPXK
Infineon Technologies IPP50R199CPXK
N-Channel Tube 199m Ω @ 9.9A, 10V ±20V 1800pF @ 100V 45nC @ 10V 550V TO-220-3
IPP50R199CPXKSA1 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 1800pF @ 100V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 17A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.Using VGS=500V and a specified value of ID, the drain-source breakdown voltage is VDS at which a specified value of ID flows. This device has a drain-source breakdown voltage of 500V (that is, no charge flow from drain to source).When the device is turned off, a turn-off delay time of 80 ns occurs as the input capacitance charges before drain current conduction commences.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 40A.Before drain current conduction can begin, the device's turning-on delay time takes time to charge its input capacitance. This delay time is 35 ns.Voltage at the gate-source terminal of a FET transistor, called the gate-source voltage, or VGS, can be 20V.Activation of any electrical operation happens at threshold voltage, and this transistor has 3V threshold voltage.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 550V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IPP50R199CPXKSA1 Features
a continuous drain current (ID) of 17A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 80 ns
based on its rated peak drain current 40A.
a threshold voltage of 3V
a 550V drain to source voltage (Vdss)