IPP114N03LGHKSA1
Mfr.Part #
IPP114N03LGHKSA1
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11.4mOhm @ 30A, 10V
Channel Type :
N
Vgs (Max) :
±20V
Radiation Hardening :
No
Power Dissipation :
38
Supplier Device Package :
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Package :
Bulk
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
30A (Tc)
Max Operating Temperature :
175 °C
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Min Operating Temperature :
-55 °C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.2V @ 250µA
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mount :
Through Hole
Number of Elements :
1
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Turn-On Delay Time :
3.8 ns
Turn-Off Delay Time :
15 ns
Power Dissipation (Max) :
38W (Tc)
FET Feature :
Continuous Drain Current Id :
30
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
14 nC @ 10 V
Rise Time :
3 ns
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20 V
Mounting Type :
Through Hole
30 A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1500 pF @ 15 V
Series :
OptiMOS™ 3
Datasheets
IPP114N03LGHKSA1
Infineon Technologies IPP114N03LGHKSA1
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 11.4mOhm @ 30A, 10V ±20V 1500 pF @ 15 V 14 nC @ 10 V 30 V TO-220-3
IPP114N03LGHKSA1 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 1500 pF @ 15 V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.As a result of its turn-off delay time, which is 15 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 20 VV.The transistor must receive a 30 V drain to source voltage (Vdss) in order to function.
IPP114N03LGHKSA1 Features
a continuous drain current (ID) of 30 A
the turn-off delay time is 15 ns
a 30 V drain to source voltage (Vdss)