IPD90N06S4L03ATMA1
Mfr.Part #
IPD90N06S4L03ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60V
Package / Case :
Drain-source On Resistance-Max :
0.0035Ohm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
331 mJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
170nC @ 10V
Case Connection :
DRAIN
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminations :
2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Reference Standard :
AEC-Q101
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
360A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±16V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.5m Ω @ 90A, 10V
Series :
OptiMOS™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
13000pF @ 25V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
FET Type :
N-Channel
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
90A
Additional Feature :
ULTRA LOW RESISTANCE
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.2V @ 90μA
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
150W Tc
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Infineon Technologies IPD90N06S4L03ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.5m Ω @ 90A, 10V ±16V 13000pF @ 25V 170nC @ 10V 60V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD90N06S4L03ATMA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 331 mJ.A device's maximum input capacitance is 13000pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 90A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 360A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 60V.To operate this transistor, you need to apply a 60V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (4.5V 10V) to reduce its overall power consumption.
IPD90N06S4L03ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 331 mJ
based on its rated peak drain current 360A.
a 60V drain to source voltage (Vdss)