IPD053N06NATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPD053N06NATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 18A/45A TO252-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation-Max :
3W Ta 83W Tc
JEDEC-95 Code :
TO-252AA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Ta 45A Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Series :
OptiMOS™
Element Configuration :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
6V 10V
Pbfree Code :
No
Continuous Drain Current (ID) :
45A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Pin Count :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Rise Time :
12ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.3m Ω @ 45A, 10V
Halogen Free :
Halogen Free
Max Dual Supply Voltage :
60V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Turn-Off Delay Time :
20 ns
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.8V @ 36μA
Turn On Delay Time :
12 ns
JESD-609 Code :
e3
FET Type :
N-Channel
Case Connection :
DRAIN
Avalanche Energy Rating (Eas) :
60 mJ
Terminal Form :
Gull wing
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
27nC @ 10V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
3
Vgs (Max) :
±20V
Fall Time (Typ) :
7 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2000pF @ 30V
Transistor Element Material :
SILICON
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Datasheets
IPD053N06NATMA1
Infineon Technologies IPD053N06NATMA1
N-Channel Cut Tape (CT) 5.3m Ω @ 45A, 10V ±20V 2000pF @ 30V 27nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
IPD053N06NATMA1 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 60 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 2000pF @ 30V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 45A. Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 20 ns.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 12 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Powered by 60V, it supports the maximal dual supply voltage.By using drive voltage (6V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IPD053N06NATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 60 mJ
a continuous drain current (ID) of 45A