HVCB1206KKL10M0
Mfr.Part #
HVCB1206KKL10M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 10M OHM 10% 1/3W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Working Voltage :
1500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
10MOhm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
HVC
Mount :
Surface Mount
Datasheets
HVCB1206KKL10M0
Stackpole Electronics, Inc. HVCB1206KKL10M0
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 10MOhm, 0.333W 1/3W, ±10%, -55°C~150°C