HVCB0603FDD20M0
Mfr.Part #
HVCB0603FDD20M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 20M OHM 1% 0.06W 0603
Stock
348
In Stock :
348
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Thick Film
Case Code (Metric) :
1608
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
60mW
Power (Watts) :
0.06W
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.020 0.51mm
Resistance :
20mOhm
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance :
±1%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.06W
Working Voltage :
400V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Construction :
RECTANGULAR
Series :
HVC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.79mm
Height :
508μm
Datasheets
HVCB0603FDD20M0
Stackpole Electronics, Inc. HVCB0603FDD20M0
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 20MOhm, 0.06W, ±1%, -55°C~150°C
The Stackpole Electronics Chip Resistor - Surface Mount HVCB0603FDD20M0 is a surface mount resistor with a resistance of 20M ohms and a tolerance of 1%. It has a power rating of 0.06W and a size of 0603.
Features of the Stackpole Electronics Chip Resistor - Surface Mount HVCB0603FDD20M0 include:
- Surface mount design
- Resistance of 20M ohms
- Tolerance of 1%
- Power rating of 0.06W