FQU4N25TU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQU4N25TU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 250V 3A IPAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3A Tc
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.75 Ω @ 1.5A, 10V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 37W Tc
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
52 mJ
Reach Compliance Code :
Unknown
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
DS Breakdown Voltage-Min :
250V
Mounting Type :
Through Hole
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
5.6nC @ 10V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
3A
Number of Elements :
1
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Position :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Vgs (Max) :
±30V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Series :
QFET®
FET Type :
N-Channel
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
12A
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
200pF @ 25V
Datasheets
FQU4N25TU
onsemi FQU4N25TU
N-Channel Tube 1.75 Ω @ 1.5A, 10V ±30V 200pF @ 25V 5.6nC @ 10V 250V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
FQU4N25TU Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 52 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 200pF @ 25V.3A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 12A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 250V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 250V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
FQU4N25TU Features
the avalanche energy rating (Eas) is 52 mJ
based on its rated peak drain current 12A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)