FQD6N25TM
Mfr.Part #
FQD6N25TM
Description
MOSFET N-CH 250V 4.4A DPAK
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
2.5W Ta 45W Tc
Element Configuration :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
300pF @ 25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
3
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Rise Time :
65ns
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation :
2.5W
Turn-Off Delay Time :
7.5 ns
Weight :
260.37mg
Drain to Source Breakdown Voltage :
250V
Mounting Type :
Surface Mount
Drain-source On Resistance-Max :
1Ohm
Lead Free :
Lead Free
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fall Time (Typ) :
30 ns
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Transistor Application :
SWITCHING
Current Rating :
4.4A
Voltage - Rated DC :
250V
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
4 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Avalanche Energy Rating (Eas) :
75 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1 Ω @ 2.2A, 10V
Turn On Delay Time :
8 ns
Terminal Form :
Gull wing
Continuous Drain Current (ID) :
4.4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4.4A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8.5nC @ 10V
Case Connection :
DRAIN
Number of Elements :
1
Datasheets
FQD6N25TM
onsemi FQD6N25TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 1 Ω @ 2.2A, 10V ±30V 300pF @ 25V 8.5nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
FQD6N25TM Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 75 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 300pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 4.4A amps.In this device, the drain-source breakdown voltage is 250V and VGS=250V, so the drain-source breakdown voltage is 250V in this case.It is [7.5 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.A turn-on delay time of 8 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
FQD6N25TM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 75 mJ
a continuous drain current (ID) of 4.4A
a drain-to-source breakdown voltage of 250V voltage