FGH75T65UPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FGH75T65UPD
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 650V 150A 375W TO-247AB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Length :
15.87mm
IGBT Type :
Trench Field Stop
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Collector Current :
150A
Switching Energy :
2.85mJ (on), 1.2mJ (off)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
375W
Weight :
6.39g
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
7.5V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge :
385nC
Pbfree Code :
yes
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 6 days ago)
Input Type :
Standard
Current - Collector Pulsed (Icm) :
225A
Test Condition :
400V, 75A, 3 Ω, 15V
Reverse Recovery Time :
85 ns
Element Configuration :
Single
Td (on/off) @ 25°C :
32ns/166ns
Polarity/Channel Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Collector Emitter Breakdown Voltage :
650V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
650V
Height :
20.82mm
Power - Max :
375W
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Width :
4.82mm
Rise Time-Max :
56ns
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.3V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 75A