FF600R12IS4FBOSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FF600R12IS4FBOSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PP, IHM I, XHP 1,7KV
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Current - Collector (Ic) (Max) :
600A
Transistor Element Material :
SILICON
Pin Count :
11
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Transistor Application :
POWER CONTROL
Package / Case :
Module
Number of Terminations :
7
Published :
2002
Turn On Time :
270 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Input :
Standard
Case Connection :
Isolated
Power Dissipation-Max (Abs) :
3700W
Current - Collector Cutoff (Max) :
5mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Position :
UPPER
NTC Thermistor :
yes
Configuration :
2 Independent
Power - Max :
3700W
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.75V @ 15V, 600A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Turn Off Time-Nom (toff) :
630 ns
Number of Elements :
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
39nF @ 25V
Mounting Type :
Chassis Mount
VCEsat-Max :
3.75 V
Datasheets
FF600R12IS4FBOSA1
FF600R12IS4FBOSA1 Description
The FF600R12IS4FBOSA1 is an EconoDUAL? 3 1200 V, 600 A dual IGBT module with TRENCHSTOP? IGBT4, Emitter Controlled diode and NTC. A switch, such as an IGBT power module, can be used to quickly and efficiently turn on and off electrical power. Due to its capacity to improve switching, temperature, weight, and cost performance, the IGBT power module is quickly replacing other devices in high-power applications.
FF600R12IS4FBOSA1 Features
  • Low VCEsat
  • Tvj op = 150°C