FCPF380N65FL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCPF380N65FL1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 10.2A TO220F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
yes
Fall Time (Typ) :
8 ns
FET Type :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380m Ω @ 5.1A, 10V
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Series :
FRFET®, SuperFET® II
Element Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Weight :
2.27g
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Number of Channels :
1
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10.2A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
10.2A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mount :
Through Hole
Rise Time :
7.8ns
Factory Lead Time :
15 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
33W Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
43nC @ 10V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Turn On Delay Time :
18 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1680pF @ 100V
Turn-Off Delay Time :
45 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Mounting Type :
Through Hole
Resistance :
380mOhm
Datasheets
FCPF380N65FL1
onsemi FCPF380N65FL1
N-Channel Tube 380m Ω @ 5.1A, 10V ±20V 1680pF @ 100V 43nC @ 10V 650V TO-220-3 Full Pack
FCPF380N65FL1 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 1680pF @ 100V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 10.2A amps.It is [45 ns] because it takes time to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin.A turn-on delay time of 18 ns indicates the time it takes for the input capacitance of the device to charge before drain current conduction starts.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.To operate this transistor, you will need a 650V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
FCPF380N65FL1 Features
a continuous drain current (ID) of 10.2A
the turn-off delay time is 45 ns
a 650V drain to source voltage (Vdss)