FCPF36N60NT
Mfr.Part #
FCPF36N60NT
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 600V 36A TO220F
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs (Max) :
±30V
Packaging :
Tube
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Pbfree Code :
yes
Fall Time (Typ) :
4 ns
Mount :
Through Hole
Drain-source On Resistance-Max :
0.09Ohm
Height :
16.07mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4785pF @ 100V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
90m Ω @ 18A, 10V
Number of Pins :
3
Mounting Type :
Through Hole
Published :
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Element Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
36A Tc
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10.36mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Turn-Off Delay Time :
94 ns
Width :
4.9mm
Weight :
2.27g
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
23 ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Elements :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
112nC @ 10V
Case Connection :
Isolated
Rise Time :
22ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Series :
SupreMOS™
Continuous Drain Current (ID) :
36A
Datasheets
FCPF36N60NT
onsemi FCPF36N60NT
N-Channel Tube 90m Ω @ 18A, 10V ±30V 4785pF @ 100V 112nC @ 10V TO-220-3 Full Pack
FCPF36N60NT Overview
The maximum input capacitance of this device is 4785pF @ 100V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 36A.When VGS=600V, and ID flows to VDS at 600VVDS, the drain-source breakdown voltage is 600V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 94 ns.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 23 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
FCPF36N60NT Features
a continuous drain current (ID) of 36A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage