FCPF250N65S3L1
Mfr.Part #
FCPF250N65S3L1
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO220F-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
SuperFET® III
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1.2mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1010pF @ 400V
Weight :
2.27g
Mounting Type :
Through Hole
Vgs (Max) :
±30V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
24nC @ 10V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Dissipation-Max :
31W Tc
FET Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
250m Ω @ 6A, 10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Element Configuration :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
FCPF250N65S3L1
onsemi FCPF250N65S3L1
N-Channel 250m Ω @ 6A, 10V ±30V 1010pF @ 400V 24nC @ 10V 650V TO-220-3 Full Pack