FCPF20N60TYDTU
Mfr.Part #
FCPF20N60TYDTU
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Formed Leads
Description
MOSFET N-CH 600V 20A TO220F-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs (Max) :
±30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Series :
SuperFET™
Supplier Device Package :
TO-220F-3 (Y-Forming)
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
39W Tc
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3080pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
98nC @ 10V
Datasheets
FCPF20N60TYDTU
onsemi FCPF20N60TYDTU
N-Channel Tube 190mOhm @ 10A, 10V ±30V 3080pF @ 25V 98nC @ 10V 600V TO-220-3 Full Pack, Formed Leads
FCPF20N60TYDTU Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 3080pF @ 25V.The transistor must receive a 600V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
FCPF20N60TYDTU Features
a 600V drain to source voltage (Vdss)