EKMT451VSN820MP25S
Mfr.Part #
EKMT451VSN820MP25S
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
82µF
Series :
KMT
Ripple Current @ Low Frequency :
810mA @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
810mA
Dissipation Factor :
0.2 %
Length :
25mm
Voltage - Rated DC :
450V
Feature :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.1583A @ 50kHz
Through Hole
Diameter :
22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Voltage - Rated :
450V
United Chemi-Con EKMT451VSN820MP25S
KMT 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 810mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In