EKMT421VSN221MR30S
Mfr.Part #
EKMT421VSN221MR30S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
420V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
220μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.64A @ 120Hz
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.3452A @ 50kHz
Ripple Current :
1.64A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Dissipation Factor :
0.2 %
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Test Frequency :
120Hz
Voltage - Rated DC :
420V
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-25°C
Tolerance :
±20%
Published :
United Chemi-Con EKMT421VSN221MR30S
KMT 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.64A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In