EKMT421VSN121MQ25S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EKMT421VSN121MQ25S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
3000 hours
Length :
25mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Diameter :
25.4mm
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
420V
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.5587A @ 50kHz
Termination :
Snap in
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
420V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.09A @ 120Hz
Ripple Current :
1.09A
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dissipation Factor :
0.2 %
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
120μF
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Test Frequency :
120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Series :
KMT
United Chemi-Con EKMT421VSN121MQ25S
KMT 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.09A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In