EKMT421VSN221MP50S
Mfr.Part #
EKMT421VSN221MP50S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.288A @ 50kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Ripple Current :
1.6A
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
220μF
Test Frequency :
120Hz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Height :
50mm
Voltage - Rated DC :
420V
Dissipation Factor :
0.2 %
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Diameter :
22mm
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Polar
United Chemi-Con EKMT421VSN221MP50S
KMT 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In