EKMT421VSN331MA30S
Mfr.Part #
EKMT421VSN331MA30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Length :
30mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Min Operating Temperature :
-25°C
Ripple Current :
2.05A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.05A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Capacitance :
330µF
Test Frequency :
120Hz
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
420V
Ripple Current @ High Frequency :
2.9315A @ 50kHz
Diameter :
35mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
420V
Series :
KMT
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
United Chemi-Con EKMT421VSN331MA30S
KMT 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.05A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In