EKMT421VSN271MR35S
Mfr.Part #
EKMT421VSN271MR35S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
30mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
1.87A
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
35mm
Capacitance :
270μF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.437 36.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Min Operating Temperature :
-25°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.87A @ 120Hz
Test Frequency :
120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
420V
Ripple Current @ High Frequency :
2.6741A @ 50kHz
Voltage - Rated :
420V
United Chemi-Con EKMT421VSN271MR35S
KMT 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.87A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In