EKMT421VSN221MP45S
Mfr.Part #
EKMT421VSN221MP45S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Termination :
Snap in
Min Operating Temperature :
-25°C
Number of Pins :
2
Length :
45mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.1021A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Through Hole
Voltage - Rated :
420V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.47A @ 120Hz
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current :
1.47A
Diameter :
22mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Voltage - Rated DC :
420V
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
United Chemi-Con EKMT421VSN221MP45S
KMT 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.47A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In