EKMT451VSN561MA50S
Mfr.Part #
EKMT451VSN561MA50S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
35mm
Length :
50mm
Number of Pins :
2
Height :
50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Test Frequency :
120Hz
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
KMT
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
560μF
Ripple Current @ High Frequency :
4.0755A @ 50kHz
Ripple Current :
2.85A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
10mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated DC :
450V
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
2.85A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMT451VSN561MA50S
KMT 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.85A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In