EKMT451VSN471MA45S
Mfr.Part #
EKMT451VSN471MA45S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Stock
200
In Stock :
200
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
2016
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
470µF
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.67A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
3.8181A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Test Frequency :
120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
2.67A
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
35mm
Length :
45mm
Voltage - Rated :
450V
Dissipation Factor :
0.2 %
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Voltage - Rated DC :
450V
Mount :
Through Hole
United Chemi-Con EKMT451VSN471MA45S
KMT 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.67A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In