EKMT451VSN331MR45S
Mfr.Part #
EKMT451VSN331MR45S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Diameter :
30mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current @ High Frequency :
3.146A @ 50kHz
Ripple Current :
2.2A
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
450V
Min Operating Temperature :
-25°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Test Frequency :
120Hz
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
330µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Length :
45mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2A @ 120Hz
United Chemi-Con EKMT451VSN331MR45S
KMT 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In