EKMT451VSN331MA35S
Mfr.Part #
EKMT451VSN331MA35S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Feature :
Voltage - Rated DC :
450V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
2.2A
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
330µF
Ripple Current @ High Frequency :
3.146A @ 50kHz
Dissipation Factor :
0.2 %
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Test Frequency :
120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Through Hole
United Chemi-Con EKMT451VSN331MA35S
KMT 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.2A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In