EKMT451VSN271MQ50S
Mfr.Part #
EKMT451VSN271MQ50S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.74A @ 120Hz
Capacitance :
270μF
Test Frequency :
120Hz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.74A
Length :
50mm
Dissipation Factor :
0.2 %
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
450V
Diameter :
25.4mm
Height Seated (Max) :
2.067 52.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.4882A @ 50kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Number of Pins :
2
United Chemi-Con EKMT451VSN271MQ50S
KMT 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.74A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In