EKMT451VSN221MR35S
Mfr.Part #
EKMT451VSN221MR35S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Capacitance :
220μF
Published :
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Test Frequency :
120Hz
Min Operating Temperature :
-25°C
Diameter :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.71A @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.2 %
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
105°C
Feature :
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.4453A @ 50kHz
Voltage - Rated DC :
450V
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
Ripple Current :
1.71A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Length :
35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
United Chemi-Con EKMT451VSN221MR35S
KMT 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.71A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In