EKMT451VSN221MQ45S
Mfr.Part #
EKMT451VSN221MQ45S
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
450V
Ripple Current :
1.55A
Length :
45mm
Test Frequency :
120Hz
Dissipation Factor :
0.2 %
Ripple Current @ High Frequency :
2.2165A @ 50kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
220μF
Height Seated (Max) :
1.870 47.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.55A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
450V
Diameter :
25.4mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
United Chemi-Con EKMT451VSN221MQ45S
KMT 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.55A 1.000Dia 25.40mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In